Nature And Life

Ayak Yanması Karıncalanmasının Sebepleri Nelerdir?

Ayak Yanması Karıncalanmasının Sebepleri Nelerdir?
Spread the love

Ayak karıncalanması ya da yanması günlük hayatta bir çok kez karşınıza çıkacak bir rahatsızlıktır. Sabit bir biçimde uzun vadeli durma, gece uyku esnasında, ayaklara basınç gibi bazı sebepler etkili olmaktadır.

 

Ayak yanması yani ayakların aşırı sıcak olmasının bir çok farklı nedeni olsa da en sık görülen etkenlere yer vereceğiz.

Sıkışmadan Dolayı Oluşan Yanma

 

Ayakların hareketsiz olarak uzun süre durması ya da bir basınç altında kalması gibi nedenlerden dolayı meydana gelen yanmalardır. Sinirlere uygulanmakta olan basınç ya da sinir sıkışması nedeni ile meydana gelebilir.

Diyabetten Dolayı Ayak Yanması

Kan şekerinin ani olarak yükselmesi ya da alçalması ayaklarda aşırı ısınmaya sebep olabilir. Çünkü dengesiz kan şekeri ve insülinin yeterli olarak salgılanmaması bu tür etkilere sebep olur. Aynı zamanda bu belirti şeker hastalığının bir belirtisidir. Bu yüzden ayak yanmasını hafife almadan erkenden önlem almalı, hekime danışmalısınız.

Sürekli Ayakta Durma

Uzun süreli ayakta yapılan işler nedeni ile ayakta yanmalar meydana gelebilir. Sinirlerin uzun vadeli basınç sonrasında kalınlaşan sinirler bu tür etkilere sebep olabilir.

Bunlara ilave olarak ayak yanması ve karınlanması;

B12 vitamini eksikliği
Alkol tüketimi
Sigara tüketimi
Böbrek problemleri
gibi bazı etkenler de ayak yanması ya da karıncalanmasına sebep olabilir. Sık yaşamakta olduğunuz bir durum ise hafife almadan muhakkak doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu problemleri önlemek için evvela doktora gidip kan testi yaptırın. Eksik olan vitamin ya da mineral var ise evvela bunu öğrenmemiz gerekiyor. Bunun dışında sigara ve alkolden uzak durun. Sağlıklı beslenmeye dikkat edin. Elinizden geldiğince yürüyüş ve spor yapmaya özen gösterin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ