Nature And Life

Kansere Kadar Götüren Büyük Tehlikeye Dikkat…

Kansere Kadar Götüren Büyük Tehlikeye Dikkat…
Spread the love

Evde ne kadar temizlik yaparsak yapalım parazitler kimi zaman değişik yerlerde karşımıza çıkabiliyor. Tahmin etmediğimiz yerlerde çıkan bu parazitler sağlığımızı tehdit ediyor. Yapılan araştırmalara bakılırsa evde pek çok alan bu parazitleri barındırıyor. Peki sağlığımızı bu denli etkileyen ve tehdit eden parazitler nerelerde bulunuyor. Kansere kadar götürmüş olan bu parazitler evimizin nerelerinde bulunuyor. İşte cevabı…
BULAŞIK SÜNGERLERİ

 

Bütün gün elimizde olan ve her dakika temizlik malzemesiyle yoğurduğumuz bulaşık süngerinin milyonlarca bakteri taşıdığını düşünmemiş olabiliriz fakat maalesef gerçek bu değil. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bir bulaşık süngerinin santimetrekaresinde 50 000 bakteri yaşıyor. Bu sebeple bu süngerleri haftada bir değiştirmeli yada hergün çamaşır suyunda bekletmelisiniz.

MUSLUKLAR

Çok sık kullanmış olduğumuz ve hatta temizlik yapabilmek için durmadan su akıttığımız bir bölgenin pak olamayacağı aklımıza gelmez. Ancak konum hiç de o şekilde değil. Bilim insanları bir mutfak musluğunun santimetrekaresinde 6 000 bakteri yaşadığını söylüyor. Aynı şekilde banyo muslukları da bu halde binlerce bakteriye ev sahipliği yapıyor. Siz siz olun, tüm gün su akan yer pis olur mu demeyin, bu yerleri sık sık temizleyin.

 

!– Composite Start –>
BİLGİSAYARLAR

Gün boyunca elimizin altında olan bilgisayarları da sıkça temizlemeniz gerekmektedir. Çünkü ellerinizle dokunduğunuz her çeşit yerden aldığınız parazitleri burda biriktiriyorsunuz. Hele bir de bilgisayar başında yemek yemek benzer biçimde bir huyunuz varsa bakteri sayısı milyonları bulabiliyor. Bilgisayarınızın yalnızca ekranını değil klavyesini de sık sık temizlemelisiniz.

HALILAR

Halıların, ne kadar temizlersek temizleyelim, her çeşit bakteriyi içinde barındırdığını öğreneli çok oldu. Bu sebeple pek oldukça halı markası antibakteriyel halı şeklinde ürünlerle bu durumun satışa yansımasının önüne geçmeye çalışıyor. Ancak tekrar de dışarıdaki her çeşit mikrobu ayaklarımızla halımıza taşıdığımızı iyi bilmeli ve hergün muhakkak temizlemeliyiz.

!– Composite Start –>
MUTFAK LAVABOLARI

Mutfak lavabonuzu her çeşit sebze ve meyveyi yıkamak için kullanıyor musunuz? Eğer cevabınız evetse büyük bir hatanın içindesiniz. Çünkü lavabonuzun santimetrekaresinde 230 bin kadar bakteri bulunuyor. Ve siz istek ettiğiniz kadar bulaşık süngerinizle ovduğunuzu düşünün, bu parazitleri yok edemiyorsunuz. İlle de lavabomu kullanacağım derseniz de sık sık çamaşır suyu ile temizlemeniz şart. Aksi takdirde sağlığınızı ciddi anlamda riske atıyorsunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ