Nature And Life

Fırsatçılar Aradığı Fırsatı Buldu! Soğan ve patateste yeni oyun !

Fırsatçılar Aradığı Fırsatı Buldu! Soğan ve patateste yeni oyun !
Spread the love

Hasat gecikince fır’satçılar yeniden sahneye çıktı! Soğan ve patateste aynı oyun sahnede Son vakitlerde patates ve soğanda tekrar bilindik oyun sahne aldı. Don sebebiyle mahsulün gecikmesini fırsat bilen tüccarlar, depodaki ürünü pazara çıkarmadı. Arz fikir patates 10 TL’yi, soğan 8 TL’yi görmüş oldu. Geçtiğimiz yıllarda patates-soğanda meydana getirilen stokçuluk oyunu yine sahneye konuldu.

1 / 4
Son vakitlerde depolarda çürümeye yüz tutmuş soğan videoları yeniden ortaya çıktı. Soğan ve patates fiyatları da hızlı bir tırmanışa geçti. Geçtiğimiz haftalarda kilosu 2-3 liradan satılan patatesin kilo fiyatı Hal’de 8 TL, pazarda ise 10 TL’yi gördü. Kuru soğan ise Hal’de 4 TL’yi, pazarda 6-7 lirayı buldu. Son dönemde yaşanan süratli fiyat artışının arkasından ise tekrar stokçular çıktı. Ancak Ticaret Bakanlığı’nın bu oyuna izleyici kalıp, sahada denetimlerini artırmaması da rea’ksiyon çekti.

2 / 4

fırsatçılar
ADANA HASATI SARKTI Patates ve soğanda ilk hasat Adana bölgesinde yapılıyor. Hemen her yıl nisan ortasında yapılan patates hasadını bu yıl martta gelen don vurdu. Patatesin çiçeğini etkileyen don sebebiyle mahsulde yüzde 50 kayıp yaşanırken, ürün hasadı ise havaların soğuk gitmesi nedeniyle mayıs ortasına sarktı. Bu durumu fırsat bilen tüccarlar, kışlık patatesleri Nevşehir’deki depolarda tutup, pazara sürmedi. Arz fikir fiyatlar arttı.

3 / 4

fırsatçılar
İKİ HAFTAYA DÜŞECEK Soğanda ise geçen yıl zar’ar eden üreticilerin bu yıl ekimi kısması fiyatı hareketlendirdi. Ağırlıklı olarak Ankara Polatlı bölgesinde tutulan soğanlarda havaların ısınmasıyla beraber çürüme başlıyor. Bu ürünlerde çürüklerin ayıklanıp iyi olanların pazara sürülmesi gerekiyor. Ancak fırsatçılar fiyatı yukarıda tutabilmek amacıyla tonlarca soğanı dökebiliyor. Soğanda da ilk hasadın yapılacağı yer yeniden Adana bölgesi. Soğanın don’dan etkilenmeyeceğini belirten üreticiler, iki hafta içinde yeni mahsulün pazara gireceğini, fiyatların düşeceğini belirtiyor.

4 / 4

fırsatçılar
NEVŞEHİR’DE STOKLUYORLAR!

Adana Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, bölgede yaşanmış olan don vakaları sebebiyle patates hasadının bir ay sarktığını söyledi. Doğan, “Normalde biz bu dönemde patatesi söker pazara süreriz. Bu döneme kadar da kışlık patates bizi idare eder. Ancak bu sene don olayı sebebiyle hasadımız sarktı. Aynı zamanki mahsulde de yüzde 50’ye yakın yitik yaşandı. Bunu fırsat bilen tüccarlar şimdi patates arzını kıstı. Nevşehir’deki depolarda kışlık patates var. Stokçular daha oldukça para kazanmak amacıyla tekrar aynı oyunu sergiliyor” dedi. Soğanın don’dan etkilenmediğini izah eden Doğan, “Soğanı 10-15 güne kadar kaldırır, pazara süreriz. Yeni mahsulle fiyatlar birazcık düşer. Ancak geçen yıl çiftçi soğandan kazanmadı. O nedenle ekimini üçte bire düşürdü. Sadece Yüreğir’de geçen yıl 9 bin dönüme soğan ekilirken bu sene 3 bin dönüme ekildi. Bizim acilen üretim planlamasını döneme almamız şart. Aksi takdirde bir yıl ürün fazlaca olur bir sene az” diye konuştu.

DENETİM OLMAZSA 15 LİRAYI GÖRÜR Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, Adana’da nisanda sökülecek olan patatesin soğuk hava sebebiyle mayısa sarktığını belirterek, “Halihazırda depolardaki patatesleri tüketiyoruz. Ancak onlar pazara tam sürülmüyor. Ticaret Bakanlığı patates ve soğanı daha iyi takip etmeli. Böyle giderse patatesin kilosu 15-20 lirayı geçer” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ