Nature And Life

ÖDEM ŞİŞKİNLİĞİ, ZAYIFLAMA, ADET SANCISI, YAĞ YAKMA… KADINLARIN HER DERDİNE DEVA.

ÖDEM ŞİŞKİNLİĞİ, ZAYIFLAMA, ADET SANCISI, YAĞ YAKMA… KADINLARIN HER DERDİNE DEVA.
Spread the love

Yemeklerde sık olarak kullanılacak olan maydanoz mutfağın daimi elemanlarındandır. Yemek ve salataların beraberinde maydanozdan bir hayli faydalı bir nebat çayı hazırlamak da mümkündür.

Maydanoz Çayı Neye İyi Gelir?
Maydanozun hali hazırdaki yararları maydanoz çayı için de geçerlidir. Günlük tertipli ilaçlanma bir avuç maydanoz tüketmek vücut için bir hayli yararlıdır. İçerisinde yüksek miktarda K vitamini, C vitamini A vitamininin yanında demir bulunmaktadır. Özellikle A vitamini sayesinde gözlere için bir fazlaca yararlıdır. İçerdiği folik asit yardımıyla kalp rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar.

Maydanoz Çayı Nasıl Hazırlanır?
Maydanoz çayını taze yada kurutulmuş maydanoz ile yapmak mümkündür. Bir cezve içinde su kaynatılır. İki tatlı kaşığı kıyılmış veya kurutulmuş maydanoz kaynamış suya eklenmiş olur. Ağzı kapatılarak 5 dakika demlenir. İçilmeye hazır hale gelmiş olur. Arzu edilirse limon ilave edildikten sonra içilebilir. Günde en çok iki bardak içilebilir. Fazlası yan etkilere sebep olabilir.

Maydanoz Çayının Sağlığa Faydaları
İyi bir idrar sökücü olan maydanoz, şişkinliği alır ve karaciğeri temizler. Bunun yanında böbrekli temizleyen maydanoz çayı böbrek taşlarının düşürülmesine de destek sunar. Yüksek oranda C vitamini ihtiva ettiği için vücudu hastalıklara karşı korur ve zindelik verir. Vücudun su tutmasını engeller ve ödemin atılmasında bir hayli etkilidir. Regl dönemi ağrılarına iyi gelir. Vitamin ve demir eksikliğine iyi gelir. Romatizma ağrılarını hafifletir. Sindirimi kolaylaştırdığı için kilogram vermeye yardımcı olur. Diyabet ve başta kolon kanseri olmak üzere pek çok kansere karşı koruma sağlar. Sinüslerin açılmasında müessir olan maydanoz öksürüğe de iyi gelir. Cilde sürüldüğünde ve içilmeye devam edildiğinde cildi temizler ve sivilce oluşumunu engeller.

Maydanoz Çayının Yan Etkileri Ve Zararları
Maydanoz Çayı
Maydanoz Çayı

İdrar söktürücü özelliğinden dolayı idrar söktürücü ilaç kullanıcıların kullanmamalarında yarar vardır. Hamile bayanların da maydanoz çayı içmeleri ne olursa olsun önerilmemektedir. Maydanoz çayı mesane bölgesinde kasılmalara sebebiyet verebilir. Fazla kullanım sonucu kan dolaşımı yavaşlayabilir. Böbrek iltihabı gibi böbrek sorunu olanların maydanoz çayını tüketmemeleri gerekiyor. Fazla miktarda maydanoz çayı tüketimi karaciğerde zedelenmesine sebep olabileceği şeklinde bağırsaklarda kanamaveya yol açabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ