Sağlıklı Yaşam

Otomobilinizin iç hava kalitesi sağlığınızı tehdit ediyor

Otomobilinizin iç hava kalitesi sağlığınızı tehdit ediyor

Evlerimizdeki ve ofislerimizdeki havadan 5 kat daha kirli!

Hayatımıza büyük bir kolaylık ve konfor sunan arabaların, sağlığımız için tehdit oluşturduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar, günlük yaşantımızda mühim bir yeri olan arabaların iç hava kalitesinin; evlerimizdeki ve ofislerimizdeki havadan 5 kat daha kirli bulunduğunu gösteriyor. Araç içerisindeki hava kirliliği ise bir ekip esenlik sorunlarını bununla beraber getiriyor. Araba kullanırken; baş ağrısı, mide bulantısı yada boğaz ağrısı benzer biçimde sıhhat sorunları yaşıyorsanız eğer sebebi vasıta içinde bulunan ve çapları 0.1 ile 2.5 mikron içinde değişen partiküller olabilir. Bu partiküller uzun zaman solunduğunda akciğer dokusuna yerleşerek; astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına, kalp rahatsızlıklarına ve hatta kansere bile niçin olabiliyor.

Çocuklarda, öğrenme güçlüğü ve unutkanlığa niçin oluyor

Avrupa Araştırma Konseyi tarafınca Barselona’da ki 39 okulda ve 7-10 yaş aralığında ki 2.687 çocuk üstünde meydana getirilen ve Clinical Research Ethical Committee tarafınca onaylanan bir araştırma da arabalardaki iç hava kirliliğinin çocuklarda; dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü ve unutkanlık gibi esenlik problemlerine yol açtığını gösteriyor.

Çözüm: Nanofiber Kabin Hava Filtresi Medyası

“Araba kabinlerindeki kirlilik, dış ortamdan saatte 540 bin litreye varan bir hacimle gelen havanın bununla beraber partikülleri de taşımasından ve pis havanın araba kabininde devridaim etmesinden kaynaklıdır” diyen Hifyber Genel Müdürü Ahmet ÖZBECETEK, laflarına şöyleki devam etti;

“Otomobil içerisinde ki sürücülerin ve yolcuların emin gezi edebilmeleri için pak hava dolaşımı sağlamak mümkün. Dış ortam havasından kaynaklı toz ve kirlerin, kabin hava filtreleri vasıtasıyla hapsedilmesi ile havanın, şoför ve yolcular için bir risk faktörü oluşturması önlenebilir. Ancak günümüzde otomobillerin hava filtresi kabinlerinde kullanılan lifli hava filtreleri, muhtelif avantajlarına rağmen ultra ince toz partikülleri yakalamakta yetersiz kalıyor. Hifyber olarak bu sorunu çözmek için nanoteknoloji kullanarak, geliştirdiğimiz “Nanofiber Kabin Hava Filtresi Medyası” ile kabin hava filtrelerinde yüksek performans sağlayarak, ortam havasında bulunan; virüs, toz, polen şeklinde zararı dokunan parçacıkları yüzde 90’ından fazlasını hapsederek, yüksek hava kalitesi sağlıyoruz.

Yüksek filtrasyon güvenliği

Nanofiberler ile filtre tazyik düşüşünde önemli bir artış olmadan filtre verimliliğinde iyileşme sağlayarak, mekanik filtrasyon yapıyoruz. Böylece bu ezber bozan nanofiber filtre medyası ile insan saçının binde biri kalınlığından daha küçük olan 0,05 mikron kalındığındaki partikülleri kolaylıkla filtre edebiliyoruz. Ayrıca virüs içeren su damlacıklarını süratli bir halde yok edip, araç içerisindeki yolcu ve sürücülerin sağlığını koruyoruz” diyerek laflarını bitirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ