Nature And Life

Çay Tiryakilerini üzecek haber!

Çay Tiryakilerini üzecek haber!
Spread the love

Sabah kahvaltılarında akşam yemeklerinde sonra tüketilen çayın sağlık açısından pek faydalı bulunduğunu söylenemez.
Sudan sonrasında ikinci olarak en oldukça tükettiğimiz çay, bilgisizce içilirse vücudumuza zarar verebiliyor.

Uzmanlara göre, aşırı çay tüketimi mide bulantısı, baş ağrısı, sinir bozukluğu, kalpte çarpıntı, elde titreme, demir eksikliği, kansızlık ve uykusuzluk şeklinde birçok soruna yol açtığını açıkladı.

Bu sorunlar dışında çayın niçin olduğu zararları açıklıyoruz.

ÇAYIN ZARARLARI NELERDİR? İSHAL
Çayın içerisinde bulunan kafein günlük olarak katılımı gereken miktarın üstünde alınırsa hazım sistemini uyararak ishale sebep olur. Ayrıca, çay vücutta merkezi sinir sistemini de etkileyerek kişinin olaylar karşısında asabi ve gerilmiş olmasına neden olur.

KABIZLIK Her ne kadar beklenmedik olsa da çayın içinde bulunan tanen isimli madde vücutta depolanır. Çayın fazla tüketimi tanen maddesinin vücuda fazla nüfuz etmesiyle kabızlığa neden olur.

İDE RAHATSIZLIĞI Çay kafein içermektedir. Kafein midenize ulaştığında, midede çeşitli asidik maddeler üretmesine niçin olur. Asidik maddeler vücudun absorbe edeceğinden fazla olduğu zaman mide huzursuz ve rahatsız hissedilir. Ülser, gastrit ya da mide kanseri benzer biçimde hastalığa sahipseniz çaydan uzak durmalısınız.

UYKUSUZLUK
Çayın fazla tüketimi içeriğindeki kafeinden dolayı uykusuzluğa neden olur.

Kişiyi fiziksel ve zihinsel olarak uyarır ve insomniaya neden olur.

İnsomnia bununla beraber uyku düzeni problemlerini getirir. Uzmanlara göre sağlıklı ve fit kalabilmek için daha az çay tüketilmesi gerekiyor.

PREMENSTRUAL SENDROM
Fazla çay tüketimi kadınlarda premenstrual sendroma doğrusu regl öncesi gerginlik sendromuna niçin olur. Premenstrual sendromun ruhsal çöküntü, gerginlik, sinirlilik, aşırı yorgunluk, hassaslaşma gibi belirtileri vardır.

BÖBREK RAHATSIZLIKLARI
Çay tüketimi böbrek rahatsızlıklarının ana sebeplerinden biridir. Kafeinin oluşturduğu uyarım kişiye zarar verir. Çayın içinde bulunan oksalat böbrek taşına neden olur.

İDRAR SORUNLARI
Fazla çay tüketimi sık idrara çıkmayı gerektirir. Kafein ferdin mesanesine baskı yapar ve mesaneyi çevreleyen kasların harekete geçirerek kişinin idrara çıkma ihtiyacının artmasına niçin olmaktadır.

YEMEK BORUSU KANSERİ
Çok sıcak bir şey içtiğinizde bu içecek yiyecek borusundan geçerken kanala zarar verir. Bu konum yemek borusu kanserinin sebepleri içinde gösterilebilir. Çayınızı sıcak değil ılık içmeniz yiyecek borusu kanserine yakalanma riskinizi azaltacaktır.

ÖDEM VE ŞİŞKİNLİĞE SEBEP OLUR
Günde 4 fincandan fazla çay içip 2 litreden az su tüketirseniz vücudunuzda ödem ve şişlik tehlikesi sizi bekliyor olacaktır. Sürekli kg değişimi yaşıyorsanız nedeni aşırı çay tüketimine bağlı ödemdir.

İNSÜLİN DİRENCİNİ ARTIRIR
İnsülin direnci, karaciğer ve pankreasın sağlıklı çalışmadığını gösterir. Karaciğer hastalığı veya insülin direnciniz var ise çay tüketiminizi azaltın

VÜCUDUN KURUMASINA SEBEP OLUR
Çay içenler vücutlarında su ihtiyacını pek fazla hissetmezler. Oysa ki çay, vücudun su ihtiyacını karşılamaz ve vücutta bulunan suyu çekip dışarı atar.

DİŞLERİ SARARTIR
Çay, dişlerin sararması ve leke oluşumuna neden olur. Bu problemi ortadan kaldırmak için çay içtikten sonra 1 bardak su ile ağzınızda gargara yapabilirsiniz.

HAMİLE KALMAYI ZORLAŞTIRIR
Çay ihtiva ettiği kafeinden ötürü hamile kalmak isteyenlerin uzak durması ihtiyaç duyulan bir içecektir. Gebelik ve emzirme döneminde dikkatle tüketilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ