Nature And Life

Yaza fit girmek isteyenlere uzmanından öneriler

Yaza fit girmek isteyenlere uzmanından öneriler
Spread the love

Vücuttaki bölgesel yağlanmayla ortaya çıkan aşırı kilogram, birçok sıhhat sorununa niçin olabiliyor. Özellikle göbek bölgesinde başlayan yağlanmanın oluşmaması için dengeli beslenme ile düzenli egzersizin hayatın vazgeçilmezi olması gerekiyor.

Göbek eritmek için ise beslenme alışkanlıklarında değişim yapılması, düzenli olarak en az 7 saat uyunması ve stresten uzak durulması ehemmiyet kazanıyor. Memorial Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Betül Merd, göbek eritme şekilleri ile alakalı bilgi verdi.

Göbek yağlanmasının nedenlerine dikkat!

Bel ve karın yağları fazla kalori katılımı ile artmakta ve abdominal obeziteye neden olmaktadır. Dengesiz ve sağlıksız beslenme, sabit yaşam, yaşlanmaya ve genetik etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan karın yağlanması zaman içinde tehlikeli boyutlara gelmektedir.

– Şekerli içecekler aşırı kalori alımına niçin olurken, karın ve bel çevresindeki yağlanmanın en önemli sebeplerinden birisi olmaktadır. Şekerli ve gazlı içeceklerin büyük bir bölümünde kalorisi yüksek mısır şurubu kullanılmaktadır.

– Margarinlerde kullanılan trans yağları ise karın yağlanmasını artırmaktadır.

– Fast food tipi beslenme trans yağ ve yüksek kalori ihtiva ettiği için karın yağlarını arttırıcı tesir yapmaktadır.
İşlenmiş ve paketlenmiş her türlü endüstriyel gıdalar, kg alımını ve karın yağlanmasını artırmaktadır.

Yağın hangi bölgede olduğu önemli

Abdominal (karın) yağlanma sonucunda iç organların emek harcama düzeni bozularak, vücuttaki genel yağ düzeyi artmaktadır. Vücuttaki yağ oranını değerlendirirken, yağın hangi bölgede olduğu önemlidir. Karın kısaca göbek bölgesindeki yağlanma vücudun diğer bölgelerindeki yağlanmadan daha tehlikelidir. Vücuttaki bel ve kalça payı hesaplanarak ideal ağırlık belirlenirken, bel ve kalçadaki yağ oranının yüksek olması abdominal yağlanmaya işaret etmektedir. Yapılan araştırmalarda bel bölgesinde yağlanması olanlar, kalça yağlanması olanlardan daha fazladır. Abdominal yağlanma bel kısmından başlayarak mide, karaciğer ile bağırsakları sarmaktadır. Aşırı iç yağlanma genel sağlığı negatif etkisinde bırakır. Öte taraftan, bel kalça oranı hesaplanırken, bel ölçüsü cm cinsinden kalça çevresinin ölçüsüne bölünerek bulunur. Erkekler için en ülkü kalça oranın 1’in altında, kadınlar için ise 0,8 altında olması gerekmektedir. Bel çevresi erkeklerde 94 cm kadınlarda ise 80 santimetrenin altındaysa düzgüsel, 94-102 santimetre arasındaki erkekler aşırı kilolu, 102 cm ve üzerindekiler ise şişman sınıfına girmektedir.

Göbek eritmek için uygulanması gerekenler

Kan şekerini test altında tutmak oldukca önemlidir. Kan şekerini kontrol altında tutarak göbek yağlanması engellenir. Kan şekerinin dengeli biçimde artıp azalması sebebiyle aşırı besin tüketimi gerçekleşmez. Tüketilen daha azca besin sebebiyle kilogram alımı da ortaya çıkmayacaktır. Kan şekerini dengede tutmak için şeker ve şekerli gıdalar günlük beslenme planından çıkarılmalıdır.

2. Vücutta hızlı parçalanan karbonhidratlardan da uzak durulmalıdır. Karbonhidrat ağırlıklı beslenmek yerine protein ağırlıklı beslenme planı uygulanmalıdır. Göbek bölgesindeki yağ payı düşene kadar günlük karbonhidrat alımı azaltılmalıdır.

3. Metabolizmayı hızlandırıcı gıdalar tüketilmeli, yağ yakıcı nebat çaylarından destek alınmalıdır.

4. Günlük program yapılmalı. Uyuma ve yiyecek süresi ile tuvalete gidilen saat rutinleştirilmelidir. Bu sayede metabolizma daha düzenli çalışacaktır.

5. Her gün düzenli olarak geceleri minimum 7 saat uyunmalıdır. Bu sayede hormonlar dengeye girecek ve metabolizma hızlanacaktır.

Göbek eritmeye destek besinlerden faydalanın

Doğal olarak göbekten kurtulmak için de beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, yağ yakma hızını artıran birtakım besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Bu besinlerin hepsi metabolizmanın emek verme hızını artırır.

Elma sirkesi: Elma sirkesinin en temel özelliği kan şekerini ve kolesterolü düzenliyor oluşudur. Bu sayede besin tüketme ihtiyacını minimuma indirir. Ayrıca metabolizmayı da % 20 oranında hızlandırmaktadır. Yemeklerden ilkin doğru zamanda tüketilen elma sirkesi tokluk hissi oluşturmaktadır. Ancak elma sirkesinin doğal olması gerekmektedir.

Chia tohumu: Kilo vermek isteyenler tarafınca kullanılan chia tohumu vatanımızda son 5-6 senedir oldukça fazla tüketilmektedir. Besin değerleri açısından tokluk hissi elde eden chia tohumu, yardımıyla bireyin gıda tüketme ihtiyacı azalır. Ayrıca doğal yağlar içerir. Bu yağlar, yağları yakmada çok etkili olmaktadır.

Hindistan cevizi ve hasım: Sağlıklı yağlardan biri olan Hindistan cevizi hasım göbek eritmede de kullanılmaktadır. Hormonları dengeleyen Hindistan cevizi hasım, tiroid hormonunun tertipli çalışmasını sağlayarak metabolizma hızını artırır. Aynı zamanda da fazla gıda tüketme isteğini de baskılamaktadır.

Kefir: İçerisinde bağırsakları düzenleyen probiyotikleri barındırır. Aynı probiyotikler yağ yakım sürecini de hızlandırmaktadır. Eğer göbek bölgenizdeki yağları vermek istiyorsanız her gün tertipli olarak kefir tüketmelisiniz.

Lahana, karnabahar, bürüksel lahanası, brokoli: Tüm bu sebzeler sağlıklıdır. Diyet dönemlerinde haşlanarak tüketilmeleri tavsiye edilir. Ayrıca zeytinyağlı halde tüketilmeleri halinde vücuda oldukca faydalıdırlar. Tüm bu özelliklerinin yanında, göbek eritmek isteyenler tarafınca tüketilmeleri halinde yağların hızlıca erimesini sağlarlar.

Yüksek protein içeren peynir altı suyu ile tavuk: Protein zengini olan peynir altı suyu ve tavuk tüketmek gerekir.

Bitki çayları: Az miktarda da olsa kafein içeren birçok bitki çayları, metabolizmanın hızını artırır. Diyet dönemlerinde bitki çaylarının tüketilmesi metabolizma hızını % 20 oranında artıracaktır. Gün içinde düzenli tüketilirse göbek yağları yakılabilir.

Greyfurt: Oldukça sağlıklı bir meyve olan greyfurt, tadının hafifçe acımtırak olmasından ötürü pek tüketilmese de mevzu yağ yakımı olduğunda başı çekmektedir. Özellikle kahvaltıda meyve suyu olarak katkısız halde tüketilmesi halinde metabolizma hızını % 30 oranında artırır. Bu artış geçici bir etki değildir ve gün boyu sürmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ