Nature And Life

Zahter Nedir? Kahvaltılık Zahterin Faydaları

Zahter Nedir? Kahvaltılık Zahterin Faydaları
Spread the love

Çok Faydalı bir baharat olan ZAHTER ile lezzetli kahvaltılıklar ve zahter çayı hazırlayarak tüketebilirsiniz… ZAHTER NEDİR? Organik Günler – Zahter Osmanlı kültüründen günümüze dek gelen genellikle kahvaltılarda ve çay yapımında kullanılan bir bitkidir. Hoş bir kokusu, güzel bir rengi ve hazzı olan zahter otu bunların yanı sıra bir çok hastalığa da şifa kaynağı olmaktadır.

ZAHTER HAKKINDA BİLGİ: Zahter kendiliğinden yetişen yabani bir bitkidir. Çoğunlukla çimenlik tarla kenarlarında, çayırlarda karınca yuvalarının üzerinde ve orman kıyılarında karşımıza çıkar. Zahter bitkisi güneşi ve sıcağı sever zira toprağın sıcak olduğu kayalık ve dağlık alanlarda hızla yayılır. Haziran ve Ağustos aylarında olgunlaşan zahter bitkisi sapları ile birlikte toplanılarak kurutulur ve bu şekilde kullanıma hazır hale getirilir. Ülkemizde çoğu zaman Hatay ve Gaziantep yörelerinde yaygın olarak tüketilir.

Zahter Faydaları Nelerdir? * Zahterin yaraları iyileştirici özelliği vardır. * Böbrek rahatsızlıklarına karşı şifa sağlar. * Sinirleri kuvvetlendirir. * Hazmı kolaylaştırır, Bağırsak rahatsızlıklarına karşı şifa sağlar. * Mesane ağrılarını tedavi eder. İdrar söktürür. * İştah açıcıdır. Mikropları öldürür. * Zahter mantara karşı yarar sağlar. * Kalp çarpıntılarını giderir.

Zahter Çayı Nasıl Yapılır? Zahter ile Çay Yapılışı: 1 Fincan kaynamış sıcak suyun içerisine 1 çay kaşığı zahter eklenmiş olur ve demlenmeye bırakılır. Çok uzun zaman demlenmesine gerek yoktur hemen süzebilirsiniz. Dilerseniz bir çay süzgecinin içine zahter tanelerini koyup bardağın üstüne koyun ve sıcak suyu üzerinden akıtarak bardağa koyun. Limon yada şeker ile zahter çayını tatlandırabilirsiniz. Çok uzun süre demlendiğinde içinde ki yararlı yağlar uçarak zahterin yararını azaltmaktadır. Kahvaltılık Zahter Nasıl Hazırlanır?

KAHVALTIDA ZAHTER: Kahvaltılık zahterin içine kavrulmuş nohut, leblebi, menengiç, kavun ve karpuz çekirdeği, rezene, küzbara, buğday, kimyon, sumak, susam, biber ve tuz baharatları ilave edilir. İçeriği fazlaca zengin olan kahvaltılık zahterin lezzeti de bir o kadar zengindir. Dilerseniz bu malzemelerden istediğinizi ilave edebilir, isterseniz de zahteri hiçbir şey karıştırmadan direk olarak kahvaltılarda tüketebilirsiniz. Hazırlanılan bu toz karışım kahvaltılarda zeytinyağı ile beraber enfes bir lezzet ortaya çıkarır. Bir kaseye kahvaltılık toz zahter bir kasenin içerisine ise zeytinyağı konulur. Ekmek ilk olarak zeytinyağına batırılır ardından zahtere batırılarak yenilir. Dipnot: Zahter bitkisini hamilelerin ve guatr problemi olanların kullanması öneri edilmez. Böyle durumlarda zahter otunun hekim izninde kullanılmasını öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ