Nature And Life

Günde üç fincan kahvenin faydası ortaya çıktı

Günde üç fincan kahvenin faydası ortaya çıktı
Spread the love

Avustralya’da kahvenin insan sağlığı üzerindeki etkilerine ilişkin bir araştırma yayımlandı. Günde 3 fincan kahve içmenin kalbe iyi geldiği belirlendi.

Avustralya’da meydana getirilen yeni bir inceleme, günlük kahve tüketiminin sıhhat üzerindeki etkilerini inceledi.

Yapılan çalışmada, günde iki veya üç fincan kahve içmenin kalp hastalığı yada ölüm riskinin azalmasıyla bağlantılı olabileceğini öne sürüldü.

Araştırmanın bulgularında, bu müspet ilişkinin kardiyovasküler hastalığı olan yada olmayan kişiler için geçerli olduğu belirtilirken, kahvenin yeni yada kötüleşen kalp hastalığına bağlı olmadığını ve aslen kalbe iyi gelebileceği belirtildi.

Araştırmacılar, bulgularının kalp rahatsızlığı olan kişilerin sağlıklı bir beslenmenin parçası olarak kahve içmesine izin verdiğini söyledi.

Avustralya, Melbourne’deki Alfred Hastanesi ve Baker Kalp Enstitüsü’nde aritmi araştırması başkanı ve çalışmanın kıdemli yazarı Peter Kistler, “Kahve kalp atış hızını hızlandırabileceğinden, birtakım insanlar onu içmenin muayyen kalp problemlerini tetikleyebileceğinden veya kötüleştirebileceğinden kaygı ediyor” derken, “Verilerimiz, günlük kahve alımının caydırılmaması icap ettiğini, bunun yerine kalp hastalığı olan ve olmayan insanoğlu için sıhhatli bir diyetin parçası olarak dahil edilmesi icap ettiğini gösteriyor” dedi.

Kistler, “Kahve içmenin ya nötr bir etkiye sahip olduğunu yahut kalp sağlığına faydaları ile ilişkili olduğunu gördük” ifadelerini kullandı.

Araştırmacılar, günde bir fincandan altı fincana kadar değişen değişik kahve tüketim düzeylerine bakmak için yarım milyondan fazla insanın esenlik bilgilerini içeren büyük bir veri tabanı olan UK Biobank çalışmasından elde edilen verileri kullandılar.

Bu veriyi de kalp ritmi sorunları, kardiyovasküler rahatsızlık, kalp yetmezliği ve nüzul ve hem kardiyovasküler hastalığı olan bununla beraber olmayan kişilerde toplam ve kalple ilgili ölümlerle ilgili olarak analiz ettiler.

Çalışmada, 10 yıllık takip esnasında kahve içmenin kalp hastalığı veya nüzul gelişiminde bir rol oynayıp oynamadığını görmek için malum kalp hastalığı olmayan 382 bin 535 kişiden gelen veriler de incelenirken, genel hatlarıyla günde iki ila üç fincan kahve içmenin en büyük yarar ile ilişkili bulunduğunu ve koroner kalp hastalığı, kalp yetmezliği, kalp ritmi problemi veya herhangi bir nedenle ölme riskinin yüzde 10-15 daha düşük olduğu tespit edildi.

Günde bir fincan kahve içen kişilerde ise nüzul veya kalple alakalı ölüm riskinin en düşük olduğu vurgulandı.

Yeni kalp ritmi sorunlarında ise, günde iki ila üç fincan kahve içenlerde en fazlaca fayda görülürken, bu miktarın üzerinde yada altında içenlerde daha az fayda tespit edilmiş olduğu aktarıldı.

İngiliz Kalp Vakfı’nda kalp sağlığı diyetisyeni Tracy Parker ise inceleme ile alakalı, “Bu araştırma, günde birkaç fincan kahve içmenin kalp sağlığınızı etkilememesi icap ettiğini öne sürüyor. Sabahları kahvaltıdan hoşlanan herkes için mükemmel bir haber” dedi.

Parker, “Kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmenin en iyi yolu, ne kadar kahve içtiğinize odaklanmak yerine sıhhatli bir yaşam tarzı sürdürmektir” ifadelerini kullanırken, “Kahvenizi nasıl içtiğiniz de önemlidir. Eklenen şuruplar, şeker, krema yada büyük sütlü kahvelerin tümü şeker, kalori ve doymuş yağ açısından birikebilir” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ