Nature And Life

Nükleer bomba atılırsa bebekler kanserli doğacak

Nükleer bomba atılırsa bebekler kanserli doğacak
Spread the love

Varis, toplardamarların genişlemesi ve kılcal damar problemiyle oluşur. Deri üzerinde görülen varislerin yanı sıra bir de görülmeyen iç varisler vardır. Peki varis oluşumuna nasıl engel oluruz? İşte hem kadınların hem erkeklerin kabusu olan varisten korunmanın yolları…

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak, ayağınızda gün sonunda başlayan ağrı hissi ve şişlik, ayak bileğinizde kaşıntı veya ayak tabanınızda yanma gibi şikayetleriniz varsa bir damar cerrahına muayene olmanız gerektiği konusunda uyarıyor. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak, varis için 5 risk faktörünü söyledi…

Varis oluşumunun nedeni yüzde 70 oranında genetiktir.

2.CİNSİYET

Varis, kadınlarda daha sık görülüyor.

3. HAMİLELİK

Hamilelik sürecinde hormonel değişikliklerden dolayı, rahimdeki tazyik artışı ve hamilelikte oluşan vücuttaki kan kütlesinin artması; varis oluşumunu tetikleyebilir.

4.HAREKETSİZLİK

Bazı meslek gruplarında uzun zaman hareketsiz, ayaklar sabit biçimde çalışılabiliyor. Ayakta veya oturarak çalışıldığında bacak kasları çalışmayacağı için birtakım meslek grubunda (öğretmen, pilot, hostes, tabip, hemşire, sekreter, işyar) çalışanlar da varis riski içerenler içinde yer ediniyor.

5.TOPUKLU AYAKKABI

Ayakkabı seçimimiz varise etkili mi? Elbette ayakkabı varis için önemli bir müessir. Çünkü ayakkabılar bacak kaslarınızı etkiliyor. Yürümediğimizi varsaydığımızda, düz zemine bastığımızda ayağımızda basınç oluşuyor. Bu da kaslarımızı etkiliyor. Bu durumda düztabanlar da varis için daha çok risk altında. Peki, iyi mi ayakkabı giymeliyiz? Ayak tabanına eşit basınç uygulayacak bir ayakkabı bulmamız lazım. Dolgu topukla stiletto arasında bir ayrım yok. Topuklu pabuç giydiğiniz her durumda ayak tabanındaki basınç artar ve vücutta fizyolojik bir duruş oluşmaz. Bu durumda da ağırlığınızın büyük çoğunluğunu parmak ucunuza vermiş oluyorsunuz. Ayak arkını ve topuğunu tam kullanamadığınız için kaslar kasılı kalıyor ve kas pompa gücünü yitiriyor. Gevşek olması ihtiyaç duyulan kas tam anlamıyla kasılıyor. Ayak tabanına basınç eşit derecede dağılmıyor. Bu da varis oluşumuna zemin hazırlıyor.

YORGUNKEN BİLE YÜRÜYÜN

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak, varisten korunmak için önerilerde bulunmuş oldu:

*Aşırı kilolarınızdan kurtulun.

*Uzun zaman oturmayın yahut ayakta hareketsiz kalmayın.

*Düzenli aralıklarla yürüyün.

*Sürekli topuklu pabuç giymeyin, arada ayağınızı dinlendirin.

*Dar giysiler giymeyin.

*Varis çorabı giyin.

*Bol su tüketin.

*Sauna, hamam şeklinde sıcak ortamlarda uzun süre kalmayın, bacaklarınıza soğuk duş aldırın.

*Spor yapın, bilhassa pilates, yoga, yüzme ve en önemlisi bitap olduğunuzda bile yürüyün. Bacak kaslarınızı çalıştırın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ