Nature And Life

Hem kadınların hem erkeklerin kabusu: İşte varisten korunmanın yolları

Hem kadınların hem erkeklerin kabusu: İşte varisten korunmanın yolları
Spread the love

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak, ayağınızda gün sonunda süregelen ağrı hissi ve şişlik, ayak bileğinizde kaşıntı veya ayak tabanınızda yanma şeklinde şikayetleriniz varsa bir damar cerrahına muayene olmanız gerektiği mevzusunda uyarıyor. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak, varis için 5 risk faktörünü söyledi…

Varis oluşumunun nedeni yüzde 70 oranında genetiktir.

2.CİNSİYET

Varis, kadınlarda daha sık görülüyor.

3. HAMİLELİK

Hamilelik sürecinde hormonel değişikliklerden dolayı, rahimdeki basınç artışı ve hamilelikte oluşan vücuttaki kan hacminin artması; varis oluşumunu tetikleyebilir.

4.HAREKETSİZLİK

Bazı meslek gruplarında uzun vakit hareketsiz, ayaklar sabit şekilde çalışılabiliyor. Ayakta yahut oturarak çalışıldığında bacak kasları çalışmayacağı için birtakım meslek grubunda (öğretmen, pilot, hostes, hekim, hemşire, sekreter, memur) çalışanlar da varis riski içerenler arasında yer ediniyor.

5.TOPUKLU AYAKKABI

Ayakkabı seçimimiz varise etken mi? Elbette pabuç varis için mühim bir etken. Çünkü ayakkabılar bacak kaslarınızı etkiliyor. Yürümediğimizi varsaydığımızda, düz zemine bastığımızda ayağımızda tazyik oluşuyor. Bu da kaslarımızı etkiliyor. Bu durumda düztabanlar da varis için daha fazla risk altında. Peki, iyi mi pabuç giymeliyiz? Ayak tabanına eşit tazyik uygulayacak bir pabuç bulmamız lazım. Dolgu topukla stiletto içinde bir ayrım yok. Topuklu pabuç giydiğiniz her durumda ayak tabanındaki tazyik artar ve vücutta fiziksel bir duruş oluşmaz. Bu durumda da ağırlığınızın büyük çoğunluğunu parmak ucunuza vermiş oluyorsunuz. Ayak arkını ve topuğunu tam kullanamadığınız için kaslar kasılı kalıyor ve kas pompa gücünü yitiriyor. Gevşek olması gereken kas tam anlamıyla kasılıyor. Ayak tabanına tazyik eşit derecede dağılmıyor. Bu da varis oluşumuna zemin hazırlıyor.

YORGUNKEN BİLE YÜRÜYÜN

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak, varisten korunmak için önerilerde bulunmuş oldu:

*Aşırı kilolarınızdan kurtulun.

*Uzun vakit oturmayın ya da ayakta hareketsiz kalmayın.

*Düzenli aralıklarla yürüyün.

*Sürekli topuklu pabuç giymeyin, arada ayağınızı dinlendirin.

*Dar kıyafetler giymeyin.

*Varis çorabı giyin.

*Bol su tüketin.

*Sauna, hamam benzer biçimde sıcak ortamlarda uzun zaman kalmayın, bacaklarınıza soğuk duş aldırın.

*Spor yapın, özellikle pilates, yoga, yüzme ve en önemlisi yorgun olduğunuzda bile yürüyün. Bacak kaslarınızı çalıştırın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ