Yazarabi

YDT – Yatırım Tavsiyesi Değildir Ne Demek

Borsada birçok terim kullanılmaktadır bunlardan bir tanesini de YTD’dir. Borsada YTD’nin açılımı nedir? Borsada YTD ne için kullanılmaktadır? Borsada kullanılan YTD ne için kullanılmaktadır ve açılımı nedir. Bu Soruların yanıtına beraber bakalım

YTD Tam adıyla Yatırım Tavsiyesi Değildir. Bu söz neden yazılır paylaşımlara , forumlara , vs sitelere veya nedir? YTD – Yatırım Tavsiyesi Suç mu ?

Daha çok önceleri Türk traderların Borsa işlemlerinde karşılaştıkları YTD Yeni giren veya devamlı görüp şimdi merak edip bakanlar için merak olmuştur.  Herkes YTD’nin tam olarak ne anlama geldiğini ve neden yazıldığını yazılması gerektiğini merak etmiştir.

YTD Ne Demek ?

Borsada bu cümleyi kullanmak oldukça önemlidir. Borsa senetleri inceleyen insanların bu cümleyi kullanmasının nedeni kendilerini koruma altına almak içindir. Senetler hakkında fikirlerini belirten insanlar kendilerini dinleyen insanlara bu kısaltmayı kullanarak ben böyle düşünüyorumu anlatmak için kullanmaktadır.  Yani bana güvenme benim ipimle kuyuya inme bu kendi şahsi fikrim sana tavsiyem değil batıp da sonra neden ben battım senin yüzünden battım dedirtmemenin Borsada efendicisedir.

Yatırım Tavsiyesi Vermek Suç Mu ?

Burda Devreye SPK girmektedir. Serbest Piyasa Kanunu bu konuda gerekli bilgileri paylaşmıştır.

MADDE 107 – (1) Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarına, fiyat değişimlerine, arz ve taleplerine ilişkin olarak yanlış veya yanıltıcı izlenim uyandırmak amacıyla alım veya satım yapanlar, emir verenler, emir iptal edenler, emir değiştirenler veya hesap hareketleri gerçekleştirenler üç yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin günden on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar. Ancak, bu suçtan dolayı verilecek olan adli para cezasının miktarı, suçun işlenmesi ile elde edilen menfaatten az olamaz.

Yani diyor ki Öttürürler dikkat et

(2) (Değişik: 27/3/2015-6637/11 md.) Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayan ve bu suretle menfaat sağlayanlar üç yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar.

Burada da aynı sıkıyorsa yap hadi der gibi nazik bir açıklama

(3) Birinci fıkrada tanımlanan suçu işleyen kişi pişmanlık göstererek, beş yüz bin Türk Lirasından az olmamak üzere, elde ettiği veya elde edilmesine sebep olduğu menfaatin iki katı miktarı kadar parayı, Hazineye; a) Henüz soruşturma başlamadan önce ödediği takdirde, hakkında cezaya hükmolunmaz. b) Soruşturma evresinde ödediği takdirde, verilecek ceza yarısı oranında indirilir. c) Kovuşturma evresinde hüküm verilinceye kadar ödediği takdirde, verilecek ceza üçte biri oranında indirilir.

Keşke Dememek için bak böyle olur şöyle olur Demek istiyor.

Daha fazla bilgi için : https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.6362.pdf

Özetlemek Gerekirse

YTD Nedir ? Yatırım Tavsiyesi Suçmudur ?

Kısaltmasıyla YTD Yani Yatırım tavsiyesi Suçdur. Ancak yatırım tavsiyesi içerdiği ve yatırımcıların kararlarını etkileme amacı yoğun olan bir paylaşımın sonunda yer alan YTD notu hakkaniyet gereği bu etkile amacının gerçekte bulunmadığını göstermeyecektir. Ve Sermaye Piyasası Kanunu’nda yer alan Piyasa Dolandırılığı Suçu’nun unsurları oluşacağından Yatırım Tavsiyesi Vermeden önce bir kez daha düşünülmesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ