Yazarabi

Kripto para terimleri nelerdir

En çok kullanılan kripto para terimleri genel olarak her ülkede Kripto para alım satımı yapan yatırımcılar tarafından bilinir veya duyulmuştur.

Kripto paralar da çok fazla terim bulunmaktadır , yükselmesiyle alakalı terimler , düşmesi ile alakalı terimler saatlik günlük veya aylık dalgalanmalarla alakalı olarak kullanılan terimler olarak kategorize edilebilir. Çok fazla olmasına rağmen bu terimlerden en çok kullanılanları daha doğru hem kullanılıp hem bilinmesi gerekenler..

PUMP :

Herhangi gibi bir coinin değerinin kısa bir sürede şişirilerek yükseltilmesi anlamına gelmektedir. Kısacası çok hızlı yükseliş Pump olarak tanımlanmaktadır.

DUMP :

Belli bir süre Pump yapılarak istenen zirve noktaya gelen coin satılmaya başlanır ve fiyatta hızlı bir düşüş yaşanır bu hızlı düşüşe Dump denir.

HOLD :

Holding On For Dear Life : Alınmış olunan kripto paranın uzun bir süre elde tutulmasına denilmektedir.

uBTC :

Bitcoinin yüzbinde biri olarak tanımlanmaktadır. (0,000001) BTC

TESTNET :

Amaçları test etmek için tarafsız bir şekilde kullanılan alternatif , maddi değeri olmayan bir kripto para blok zinciridir.

SİGNATURE :

Bitcoin işleminin belirbi bir yerden geldiğini kanıtlamak için özel ve açık anahtarlarının bir araya çıkarılmasıyla oluşturulan dijital bir özettir.

SCAMCOİN :

SCAMCOİNLER genellikle hiç bir temel fikir ya da amaç taşımak sızın Bu işle ilgilenen kişilerin yatırımlarını toplayıp piyasadan çekilme niyetiyle doğarlar

SHİTCOİN :

Genel olarak hiçbir temel kullanım alanına sahip olmayan ve sadece alım ile satım yüzünden fiyatlı yükselen veya azalan Kripto paralar olarak açıklanabilir

ERC 20 :

Ethereum ağındaki tokenleri yayınlamak için belirli kuralları ve standartları tanımlayan bir protokol standardıdır.

Block / Blok :

Yapılan işlemlerin kayıt dibine alındığı ve hash algoraitmasıyla korunduğu veriler topluğudur. Bitcoinde kuramsal olarak her 10 dakikada bir yeni bir blok madencilik kanalıyla blokzincire eklenmiş olur.

Blockchain / kayıt zinciri :

Türkçeye kayıt zinciri olarak çevrilebilir. Her blok kendisinden ilkin gelen bloktan referans hash alarak yeni bir blok olarak birbirine bağlı şekilde eklenmesiyle oluşan bloklar (işlemler) zinciridir.

Block Reward / Blok Ödülü :

Yeni bir blok yaratmayı ilk başaran madenciye verilen teşvik ödülüdür. Madenciler yeni bir blok kurmak için hususi bir hash ararlar ve bulduklarında bu hash ile yeni blok oluşturulur ve sistem tarafından madenci ödüllendirilir. Bitcoinde bu mükafaat 50 bitcoin olarak başlamıştır ve her 210.000 blokta ödül miktarı yarılanmaktadır. 50 – 25 – 12,5 – 6,25 ….. Olarak devam edecektir.

Altcoin

Bitcoinden sonrasında çıkan tüm projelerin kripto paralarına verilen alternatif coin kısaltmasıdır — Altcoin

Public Key

Kripto para ekosisteminde ödemlerinizi almak için kullandığınız adrestir. Günümüz bankacılık sistemi ile açıklamak gerekirse IBAN numranız gibi düşünebilirsiniz. Public key- kısaca adresinizi karşı tarafa vererek ödeme alabilirsiniz örnek bitcoin adresi : 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7……

Private Key :

Bir kripto cüzdan oluşturken ekosistem tarafından size verilen ve varlıklarınızın sahipliğini ispatlamanız için kullandığınız size hususi şifre bu şifreler yine alfanumerik olabildiği şeklinde geliştirilmiş cüzdan özellikleri yardımıyla 12,18,24 kelimeden oluşan şifrelerde olabilir.

Mining / Madenci

POW (Proof of work) yani iş ispatı algoritmasında çalışan kriptopara larda kripto para arzını sağlamak için blokların oluşmasını elde eden ve yeni bir blok bularak koin arzını sağlama işlemi.

Cryptocurrency / Kripto para

Matematiksel hesaplamalar yoluyla üretilen kriptografi (şifreleme) altyapısına dayanan dijital para.

Difficulty / Zorluk :

Blok üretmenin ne kadar süreceğini belirten değerdir. Zorluk derecesi kripto para protokolünün yazılım evresinde belirlenir. Örneğin bitcoin ağı teoraik olarak 10 dakikada 1 blok oluşturulması şeklinde tasarlanmıştır. Bu standartını koruyabilmek için, kendi içinde otomatikman zorluk seviyesini ayarlar.

Double Spending / çifte harcama :

Bitcoin veya öteki kriptopara için iki kez harcama yapma işlemidir. Teorik olarak olası gibi görünmektedir fakat sağlam blockcahin altyapısı olan kripto paralarda ergonomik olarak imkansızdır, bunun için en iyi tedbir en az 3 konfirmasyon almış olmaktır.

Escrow / Emanet hesap :

Şartları evvel belirlenmiş hesapta mevcudiyet tutma işlemidir. Escrow da bulunan muamele, şartlar yerine geldiğinde gerçekleşir.

Airdrop :

Sözlük anlamı havadan gelen yardım olan airdrop blockchain ve kriptopara ekosisteminde ise yeni projelerin tokenlarını ücretsiz bir şekilde dağıtması anlamına gelir. Tanıtım yapmak ve bir topluluk kurmak amacıyla ve stratejik bazı sebeplerle projenin tokenları kişilere ücretsiz bir şekilde dağıtılır.

#
1 hr:
Son 1 saatteki verileri ifade eder.

24 saat:
Son 24 saatteki verileri anlatım eder.

7d:
Son 7 güne ilişkin verileri ifade eder.

30d:
Son 30 güne ait verileri anlatım eder.

51% Attack / %51 Saldırısı
POW algoritmasında çalışan Blokcchainlerde ağdaki hash gücünün %51 den fazlası bir kişi yada grubun eline geçmesi durumudur bu durumda bu şahıs yada grup laf mevzusu ağda söz sahibi durumuna gelir ve işlemleri durdurarak yada değiştirerek yada çifte harcama ile ağı etkileyebilir ve güvenliğini sarsar.

Algorithm/ Algoritma :
Problem çözme veya hesaplama işlemlerinde,bir bilgisayar tarafınca izlenecek bir süreç yahut kurallar serisi…

All-Time-High (ATH) / Tüm Zamanların En Yükseği :
Kripto para biriminin fiyat olarak tarihteki en yüksek seviyesi

All-Time-Low (ATL) / Tüm Zamanların En Düşük Seviyesi :
Kripto para biriminin fiyat olarak tarihteki en düşük seviyesi

Anti-Money Laundering (AML) / Kara Para Aklamayı Önleme
Bir dizi uluslararası yasa, kripto para birimleri yöntemiyle para aklayan kabahat örgütlerini veya şahısları sınırlandırmak için getirilmiş kurallar.

API: (Application Programming Interface)
“Uygulama Programlama Arayüzü”, bir uygulamanın işlevlerine dışarıdan yada uzaktan erişilip bu işlevlerin kullanılmasını sağlayan arayüzdür. Yazılım API kullanımın aslolan amacı bir uygulamanın bütün yada birtakım metotlarını öteki uygulamalara kullanıma açarak uzaktan gelecek veri ve bilgi taleplerini kolayca ve hızlıca karşılamaktadır.

Arbitrage / Arbitraj :
İki veya daha fazla pazarda veya borsada aynı malın fiyatlarındaki farklılıklardan yararlanma kar elde etme durumudur. Mesela X borsasında Ether 5.000 usd iken Y borsasında 5.200 usd olabilir. Bu fiyat bilincinde yararlanıp kar elde edilebilir.

ASIC: (Application Specific Integrated Circuit) :
(Uygulamaya Özel Entegre Devre’ ) ancak kripto para madenciliği yapması için oluşturulmuş cihazlardır.

Atomic Swap :
Bir kripto parayı merkezi bir sistem kullanmaksızın başka bir kripto paraya çevirme durumudur. Burada merkezi bir sistem derken borsalarda buna dahildir.

Bag / Çanta :
Belirli kripto para biriminin mühim bir miktarda bulundurma durumu “çanta” olarak kabul edilir.

Bagholder:
Büyük miktarlarda kripto para tutan bir kişi ye denir. Genellikle bu kripto para biriminin fiyatı düşerken böyle bir kişiyi tarif etmek için kullanılır.

Bear / Ayı:
Ayı piyasası, çoğu zaman piyasaların karamsar durumda olduğu, fiyatların uzun bir müddet daha düşüş trendinde olacağı beklentisinin olduğu durumlarda kullanılır.

Bear Trap / Ayı Tuzağı :
Bir kripto para biriminin fiyatını değiştirmeyi amaçlayan bir öbek tarafınca meydana getirilen manipilasyondur. Aynı anda, aynı kripto para birimini büyük oranda miktarda satarak, fiyatı düşürürler ve piyasadaki öteki oyuncuların elindeki varlığı düşük miktardan satmasını sağlarlar ve bu arada daha çok bu kripto paradan toplarlar…

Bitcoin ATM :
Bitcoin alımı yapabileceğiniz ATM

Bitcoin Improvement Proposal (BIP) / Bitcoin İyileştirme Önerisi :
Bitcoin ekosistemine katkı sağlayan geliştiricilerin yeni hususiyet ve önerilerini sundukarı teknik tasarım belgesi, Protokolde önerilen değişimler BIP olarak sunulur. BIP yazarı, topluluk içerisindeki önerdiği iyileştirmeler için geri bildirim ve fikir birliği sağlamaktan ve muhalif görüşleri belgelemekten sorumludur.

BitLicense:
New York’ta kripto para şirketlerine verilen ve New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (New York State Department of Financial Services (NYSDFS). Tarafınca açılan ve verilen bir işletme lisansı

Block Explorer :
Söz konusu kripto paranın Blockchain’indeki işlemleri, (hash hızı, transferler vb.) gerçekleşen tüm işlemleri görüntülemek için çevrimiçi bir araç . Bir kripto para transferi yaptığınızda bu transferrin durumunu test edebilirsiniz.
Bitcoin
https://www.Blockchain.Com/explorer
Ethereum
https://etherscan.Io/
Xrp
https://xrpcharts.Ripple.Com/#/graph/
Eos
https://bloks.Io/
Litecoin
https://blockchair.Com/litecoin
Bitcoincash
https://blockchair.Com/bitcoin-cash

Block Height: / Blok boyu :
Blok zincirinde söz konusu bloktan önceki blokların sayısı yada bu noktadan önce zincirdeki toplam bloklar olarak düşünülebilir.

Balon:
Balon, piyasa katılımcılarının fiyatları değerlerinin üzerine çıkardıkları bir durumu açıklar, fiyatların istek sebebiyle gerçekte olması gereken değerin çok oldukca üzerine çıkması durumudur. Bunu genellikle pazar düzeldikçe fiyatlarda süratli ve keskin bir düşüş izler.

Bug Bounty / Hata Ödülü:
Bilgisayar kodundaki açıkları ve sorunları bulmak için bir önerilen ödüldür. Blockchain ekosisteminde bir blockhain toplumunun, bir borsa veya bir cüzdan firmasının yazılımlarındaki potonsaiyel hataları gören ve bu açıklarını kapatması için bilgilendiren kişilere verilen ödül.

Bull / Boğa :
Boğa piyasası (bullish market), piyasanın yükseliş trendinde olduğu yani fiyatların iyimser bir ortamda seyredeceği ve yatırımcıların alıma geçeceği dönemdir.

Burn / Yakmak (coin burn) :
Bir koinin bir miktarının geri döndürülemez bir adrese gönderilmesiyle dolaşımdan kaldırılması durumudur.

Circulating Supply / Dolaşımdaki arz :
Bir koinin aktüel olarak dolaşımdaki sayısı.

Client :
Blockcahinde meydana getirilen işlemlere erişebilebilmesi ve bunların işlenebilmesini elde eden yazılım. Genel olarak kullanması bilgisayarlara indirdiğiniz cüzdanlar (bazıları) client özelliği taşır.

Cloud Mining / Bulut Madenciliği :
Uzaktan işleme gücü olan madencilik, genel hatlarıyla enerjinin uygun maliyetli olduğu ve muhit sıcaklığının sene boyunca soğuk olan ülkelerde bulunan madencilik firmalarına evinizdeki bilgisayarınızla katkı sağlarsınız ve sağladığınız katkıya orantılı olarak koin alırsınız.

Cold Storage / Soğuk (çevrimdışı) depolama
Kripto paralarınçevrimdışı depolanması , donanım cüzdanlar , USB’ler, çevrimdışı bilgisayarlar veya kağıt cüzdanlardır.

Cold Wallet / Soğuk (çevrimdışı) cüzdan :
Offline doğrusu web bağlantısı olmayan (gerektiğinde bağlanabilen ) cüzdan kağıt cüzdan yada hardware (donanım) cüzdanlar örneğin ledger Nano S

Confirmations / Onay :
Bir muamele, blok zincirindeki bir bloğa dahil edildiğinde onaylanır, bu bir onaylama anlama gelir.

Consensus / Konsensus :
Ağın bütün katılımcıları, bloklarda yer alan blokların ve işlemlerin sırası ve içeriği konusunda anlaştıklarına dair düşünce birliğidir.

Correction / Düzeltme :
Genelde fiyatın süratli bir artış göstermesinden sonrasında bir miktar geri çekilme yapması durumu.

Cryptocurrency / kriptopara :
Güçlü emniyet katmanlarına dayanan kriptografi kısaca şifreleme metodu ile yapılanadırılan alt yapısında çok teknik detaylar barındıran dijital ortamda değer alıp-göndermeye yarayan bilgsayar progamı – dijital para

Crypto-jacking :
Değişik progamlar yardımıyla kişilerin haberi ve izni olmaksınızın bilgisayarlarının kripto para madenciliği için kullanılması.

Date of Launch / Lansman Tarihi :
ICO’ların tokenlarını satışa çıkaracakları tarih için kullanılan bir terim.

Dead Cat Bounce / Ölü Kedi Sıçraması :
Büyük bir düşüşün arkasından fiyatlarda kısmi bir toparlanma durumu

Decentralized / Merkezi olmayan :
Ademi merkeziyetçilik,bir amaca ulaşmak için düğümlerin veya gönüllü iştirakçilerin dağınık bir halde fakat uyum içinde çalıştığı bir sistem. Merkezi bir nokta yoktur. Bütün işlemler ağa gönüllü olarak katılanlar tarafınca beraber tutulur ve işlenir.

Decentralized Applications (dApps) / Merkezi olmayan uygulamalar
Merkezi olmayan bir ağ üstünde çalışan ve tek noktaya bağımlı olmayan uygulamalar

Decentralized Autonomous Initial Coin Offerings (DAICO)
Merkezi Olmayan Otonom ICO
Ethereum kurucularından Vitalik Buterin tarafından tavsiye edilen Merkezi Olmayan Özerk Organizasyonlardan (DAO’lar) ve ICO’lar gelen fikirleri birleştiren, ademi merkeziyetçi projelerin finanse edilmesi için bir metot . ICO sürecinde, muayyen şartların yerine getirilmesi durumunda destekçilerin fonlarının iadesi için oy kullanmalarına müsaade eden bir yönetim şekli sunar.

Decentralized Exchange (DEX) / Merkezi Olmayan Borsa
Kripto paraların alınıp satılmış olduğu merkeziyetsiz yapılar üstüne kurulmuş borsalar, bu borsalarda fon tutmak yerine direkt olarak cüzdanlardan muamele yapılabilmektedir.

Deflation / Deflasyon
Genel olarak piyasada fiyatların muayyen bir vakit aralığında sürekli düşüş göstermesi durumudur. Bunun yanında enflasyon durumundan fiyat yükselişini durdurmayı yahut yavaşlatmayı yada enflasyon eğilimi karşısında fiyatları düşürmeyi öngören iktisat siyasetidir.

Delegated Proof-of-Stake (dPOS) / seçilmiş delege delil ispatı
Kullanıcıların blok zincirinde blok üreten delegelere oy kullanabilecekleri ve oylarıyla kendi payları ile orantılı olacakları bir fikir birliği mekanizması oluşturulması

Derivative / Türev
Bir dayanak varlıktan türetilmiş ve bu dayanak varlığın tutarındaki değişimlere nazaran değeri değişen ürünlere denir.

Derivatives Market / Türev Piyasalar
Türev piyasalar, ileri bir vade için fiyatı ve şartları ilkin belirlenmiş olan türev ürünlerin alım ya da satım işlemlerinin yapıldığı piyasalardır.

Deterministic Wallet
Şifrenizi Seed (tohum) denilen bir başlangıç noktasından türeten bir cüzdan türü . Seed adı verilen 12, 18 yada 24 kelimeden oluşan bu şifreye haiz olduğunuz müddetçe, cüzdanları yedekleyebilir ve geri yükleyebilirsiniz

Digital Identity / Dijital Kimlik
İsim, adres, sosyal güvenlik numarası vb. Benzer biçimde kişisel bilgilerin dijital ortamda saklanması; Blokchain teknolojisiylebu bilgiler güvenli bir biçimde saklanabilir.

Distributed Ledger / Dağıtılmış Defter
Dağıtılmış defter verilerin merkezi bir noktada değil ağdaki tüm düğümler tarafından tutulmasıdır. Dağıtılmış bir defter ne olursa olsun bir kripto para birimi içermek zorunda değildir.

Dominance / Hakimiyet
Bitcoin’in piyasa kapitalizasyonunu öteki bütün kripto para birimlerinin genel pazar oranı ile karşılaştıran bir endekstir . Bitcoinin baskınlığı olarakta bilinmektedir.

 

Escrow / Emanet
Blockchain ekositeminde, bir parayı, bir belgeyi akıllı sözleşme kullanarak emanate bırakma durumu

Ether
Ethereum ekosistemin para birimi

Ethereum Improvement Proposal / Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP):

Ethereum Geliştirme Teklifleri (EIP’ler), temel protokol özellikleri, müşteri API’leri ve kontrat standartları dahil olmak üzere Ethereum platformunun standartlarını tanımlar.

Exchange / Borsa

Kripto para alıp – satmak için kripto – kripto ve/yada fiat para veya öteki kripto para birimleri kripto ticareti yapmasını elde eden platformlar

Exchange Traded Fund – Borsa Yatırım Fonu (ETF):
Hisse senetleri, tahviller ve kripto para birimleri benzer biçimde varlıklardan oluaşn sepetin tek bir hisse senedi benzer biçimde muamele bulan bir fon.

FOMO ( Fear Of Missing Out) :
“Fırsatı kaçrma korkusu” anlamına gelen ve yatırım bağlamındaki bir kısaltma, potansiyel olarak karlı bir yatırım fırsatını kaçırma ve daha sonra pişman olma endişesi anlamına gelir.

FUD (fear, uncertainty and doubt) – tehlike, belirsizlik ve kuşku
“Korku, belirsizlik ve kuşku” anlamına gelen bir kısaltma. Negatif, yanıltıcı yada yanlış bilgi yayarak muayyen kripto para birimlerinin veya kripto para birimi piyasalarının algılanmasını etkilemek için kullanılan bir stratejidir

Full Node – Tam düğüm
Bir blockchain’in tümünü yükleyen, kurallarına müsait çalıştıran ve islem kayıtlarını tutan parça (lar) düğüm (ler)

Fundamental Analysis (FA) – Temel Analiz
Teknolojisine, kadrosuna, gelişme beklentilerine ve diğer somut göstergelere bakarak bir varlığın -projenin temel değerini araştırdığınız analiz yaptığınız bir metot.

Futures / Vadeli kontrat
Vadeli muamele sözleşmesi, bir malın muayyen bir zamanda gelecekte belirlenen bir fiyattan alım veya satımı için standartlaştırılmış bir yasal sözleşmedir. Bunlar, her bir işlem için özelleştirilebileceği benzer biçimde bir borsada muamele yapmak yerine,OTC şu demek oluyor ki Over-the-counter olarak geçen tezgah üstü diye adlandıralan borsa haricinde da gerçekleştirilebilecek olan sözleşmelerdir.

Kaynak : bitcoincuzdanim

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ