Yazarabi

Arjantin’de Halk Bitcoin (BTC) Madenciliğine Yöneliyor

Arjantin’deki cömert elektrik sübvansiyonları ve ezici enflasyon Bitcoin madenciliğini tanınan bir iş haline getirdi. Bağımsız madencilerin …

Arjantin’deki cömert elektrik sübvansiyonları ve ezici enflasyon Bitcoin madenciliğini tanınan bir iş haline getirdi. Bağımsız madencilerin akabinde, Bitfarms üzere büyük şirketler de dikkat çekiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bir Bloomberg haberine nazaran, Arjantin’de yaşayanlar ekonomik belirsizlik ve hükümet tarafından sağlanan cömert elektrik sübvansiyonları nedeniyle Bitcoin madenciliğine yöneliyor.

Kripto para madenciliği konusunda tecrübesi olan Nicolas Bourbon, “Bitcoin’deki düzeltmeden sonra bile, konutlarından madencilik yapan rastgele birinin elektrik maliyeti hala üretilen toplam gelirin bir kısmına karşılık geliyor” dedi.

Bu, Arjantinlilerin hükümetten değerli ölçüde elektrik sübvansiyonu almalarına müsaade veren uzun müddettir devam eden bir siyaset sayesinde mümkün oldu. O denli ki, bir elektrik faturasının ortalama aylık gelirin sırf %2-3’ünü oluşturduğu bildiriliyor. Bununla birlikte elektrik maliyetleri Brezilya, Kolombiya yahut Şili üzere öbür Latin Amerika ülkelerinde en az iki kat daha fazla.

Bununla birlikte Arjantinliler çaresizce, yıllık %50’lik yaygın enflasyon karşısında bir riskten korunma misyonu görebilecek alternatif varlıklar arıyor. Hükümet vatandaşların pesolarını ayda sırf 200 dolara kadar değiştirmelerine müsaade vererek Arjantin pesosunun bedel kaybını daha da katalize ediyor. Bourbon mevzu hakkında şunları söyledi:

“Madencilerin ürettiği kripto para tipik olarak paralel döviz kuru üzerinden satılıyor, fakat güç sübvansiyonlu bir oranda ödeniyor. Şu anda gelirler çok yüksek.”

Büyük Oyuncular Arjantin’e Bakıyor

Büyük milletlerarası madencilik firmaları da patlamayı pahalandırıyor. Dünyanın en büyük Bitcoin madencilik şirketlerinden biri olan Bitfarms, 210 megawatt’a kadar elektrik çekmek için Arjantin’de mahallî bir elektrik santrali kullanma planlarını ortaya koydu. Bitfarms lideri Geoffrey Morphy, Bloomberg’e verdiği demeçte olayın tam bir kazan-kazan durumu olduğunu söyledi:

“Elektrik üretim sistemlerini gereğinden fazla inşa eden yerler arıyorduk. Arjantin’deki ekonomik aktivite azaldı ve güç tam olarak kullanılmıyor. Bu bir kazan-kazan durumu.”

Sübvansiyonlar şirketin faaliyetlerini tam olarak kapsamazken, Arjantin hala kilovat-saat başına 0.022 ABD doları üzere cazip bir oran sunuyor. Bu, dalın ortalama 0.06 ABD dolarına kıyasla çok daha kârlı. Bourbon “madenciler sübvansiyonların saçma olduğunu biliyor” dedi. “Sadece bundan faydalanıyorlar.”

Arjantin’in cömert elektrik sübvansiyonları lokal siyasetçiler ortasında uyuşmazlıkları körüklese de, Bitcoin madenciliği muhtemelen, en azından bir müddet için hayli yararlı bir faaliyet olmaya devam edecek üzere görünüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ