Yazarabi

Boğa Sezonu ve Ayı Sezonu Nedir ?

Finans ve Kripto paralar da oldukça fazla duyduğumuz terimler arasında yerini alan Boğa Piyasası ve Ayı Piyasası bir çok kişi tarafından duyulmuş hakkında daima geldi geliyor haberleri çıkmıştır.

Boğa Sezonu ve Ayı Sezonu Nedir ?

Son yıllar da bir kaç kez boğa sezonu ve ayı sezonuyla karşılaşılmıştır özellikle Her piyasada ki karamsar bekleyiş , piyasaların güven ortamının gittikçe düşmesi bu iki terimi de beraberinde getiriyor.

Boğa Sezonu Nedir ?

Boğa piyasası (bull market), Finans pazarın bir süre içinde agresif bir şekilde yükselmesi ile tanımlanmaktadır. Bu Yükselişleri bir süre hangi borsada olursanız olun fark etmeniz mümkün.

Ayı SezonuNedir ?

Ayı piyasası ise , boğa piyasasının tam tersi denilebilir  ve piyasada karamsarlığa işaret eder. Piyasalar uzun bir süre düşüş trendinde kalır ve %20 aşağı yönlü bir hareketlilik görülür. Bu, ayı piyasasına işaret eder ve bu gerçekleştiğinde insanlar borsaya para yatırmaktan gerçekten korkmaya başlar

Boğa Sezonu ve Ayı Sezonu tam olarak kısaca birinin normalden fazla düşmesi karamsar ortam oluşması yatırımcının çekimser kalması iken diğeri ise Tamamen pozitif yönlü yatırımcıyı kendine çeken hızlı bir yükseliş

 

Maddeler Halinde Özetlemek Gerekirse

BOĞA PİYASASI

  • Fiyatlar yükseliş trendine girer
  • Yatırımcılar iştahlı ve öz güvenlidir.
  • Genellikle yatırımcılar alış yapar

AYI PİYASASI

  • Fiyatlar Düşüş Trendine Girer
  • Yatırımcılar çekingen ve şüphecidir.
  • Genellikle Yatırımcılar Satış Yapar.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ