Yazarabi

Token ile Coin Arasındaki Fark Nedir?

Ktripto para yatırımcıları arasında az bilinen dikkatlerden kaçan bilinmesi gereken bir nokta coin ve token’in farklı Kripto paralar olduklarını bilmemeleridir. Bu bilinmeyen bilgi önemsiz gözükse de yüklü yatırımcılar için önem arz etmektedir.

Token ile Coin Arasındaki Fark Nedir ?

Kripto Para Yatırımcıları yatırımları genel olarak Kripto paranın Popülaritesine göre yapmaktadır bu durum ciddi zararlara yol açtığı gibi tabi karlara da neden olabilir.  İyi bir yatırımcı Bir çok kategori de yatırımını yapacağı Kripto paranın durumunu analiz etmelidir önemsiz gözükse de çoğu kesim tarafından az da olsa grafik yorumlamalı ve Projeleri takip etmelidir

Token ve Coin başlıklar altında incelemek gerekirse.

Token Nedir ?

Token’in en önemli dikkat çekilmesi gereken noktası  kendi blockchain sistemi olmayan, bir coin’in blockchain sisteminde çalışabilen dijital varlık olarak çoğu kişi tarafından bilinir. Çok basit bir şekilde Token sistemini anlatmak gerekirse Bir Futbol maçına Bilet aldığınızı ve girdiğinizi düşünün almış olduğunuz bu biletle diğer tokenleri alamazsınız. Tether, Dai, USD Coin vs. token olarak sayılmaktadır.

Coin Nedir ?

Coin ise token’a göre bir para Change (değişim) aracı görevi yapmaktadır. Coin’i para ile ayıran tek fark dijital bir formda olması yani fiziksel olarak bir varlığa sahip olmamasıdır. Coin’ler, birçok kurum ve kuruluş tarafından gelecekteki en önemli para birimi statüsüne yükseleceği öngörülüyor. Coin, kripto veya dijital para olarak diye de adlandırılmaktadır. En çok tercih edilen coin olarak Bitcoin öne çıkıyor. Bitcoin’in ardından piyasaya sürülen Ethereum, Litecoin ve Ripple vb. altcoin’ler de teknik olarak coin görevi yapmaktadır.

Diğer Açıdan İncelemek gerekirse

Bir Token Bir Coin altyapısını kullanarak piyasaya sürülür yani Token de geliştirici 1.00000 Arzı 150000000 Arza çıkarabilir veya düşürebilir. Coinde ise madencilik denilen olay söz konusudur üretilir ve sınırlıdır.

Peki Altcoin Nedir ?

Yanıtlaması en kolay soru ise Altcoin Nedir ? .  Altcoin kısaca tanımlamak gerekirse Bitcoin den sonra çıkan tüm Kripto Paralar Altcoindir , Ethereum Bir altcoindir , Ripple Bir alt coin dir vs.

 

Kısaca Temel Fark , kendisine ait blok zinciri kullanıp kullanmamasıdır , yani Blockcain’ine sahip olup olmadığıdır. Coin Bu Sisteme sahip Token ise bu sisteme sahip olmayıp Bir Blockchain üzerinde çalışan bir varlıktır. Tokenler genel olarak yapacakları yeni işlemler için farklı dijital varlıkların Blockchain yapılarını kullanmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ