Yazarabi

Kripto Para Nedir Nasıl Alınır ve Satılır?

Kripto para Çılgınlığı devam ederken Hakkında bilinmeyen bir çok şey hala tam olarak bilinmemeye devam ediyor. Akıldaki sorular hala cevap bulmuş değil. Yasal Mı ? Vergiye Tabi mi ?

Kripto para aslında herkesin bildiği Bitcoin diyebiliriz daha anlaşılır olması için ama sadece bitcoin ile sınırlı bir kripto yok binlerce kripto para var ve her yeni gün yenileri de ekleniyor tabi hepsi bitcoin gibi değerli değil, Kripto para takas işlemlerinde kullanılabildiğimiz, tamamı ile dijital, şifrelenmiş, sanal para birimidir. Kimilerine görey geleceğin para birimi olduğu gib kimilerine göre de bir yatırım aracı tamamı ile.

Kripto paralar çıktıkları günlerden itibaren değer olarak artış ve azalış göstermektedir bu artışlar 1.000 TL’yi rahatlıkla 10.000 Tl yapabileceğiniz bir duruma getirebildiği gibi 1.000 Liranızı 1 Liraya da getirebilir tabi bu oldukça zordur aşırı düşüşler olsa da kontrol altında tutabilirseniz yüksek zararlara maruz kalmazsınız.

Kredi kartları ile alım satımlar vs de bir bakıma da dijital paralardır ki bu Kripto paralarla benzerlikte olduğu için Kripto paraların büyük firmalarla Spor kulüpleriyle anlaşmasına ve değerinin artmasına yol açmaktadır.

Kriptoloji nedir?

Kriptoloji, bir şifreleme bilimidir. Verilerin bir sisteme göre şifrelenmesidir. Kripto paralar ortam üzerinde şifrelerin oluşturulması ve çözülmesi aracılığıyla transfer edilir. Hash fonksiyonları gibi algoritmalar kullanılır.

Kripto Paraların Tarihi

Teknolojinin zıplama çağı olan 90’lardan beri dijital bir para birimi oluşturmak için birçok girişimde bulunuldu. Flooz, Beenz ve DigiCash gibi sistemler geliştirildi, fakat bu girişimler sahtekarlık, finansal sıkıntılar, şirket içi anlaşmazlıklar gibi sebeplerden dolayı başarısız sonuçlar verdi. Bütün bu çalışmalar güvenilir, üçüncü elden yaklaşım düşüncesini geliştirdi.

İlk kripto para olan Bitcoindir bunu çoğunlukla Medyadan görmüşsünüzdür, 2009 yılının başlarında Satoshi Nakamoto kod adıyla bilinen  kişi ya da kişiler tarafınca geliştirildği biliniyori. Satoshi Nakamato tarafından geliştirildiği söylenmesine gerçek anlam da hangi kişi veya kişiler ile hangi kurum veya kurumların birleşiminden ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir.

Kripto paraların güvenliği

Ödeme sistemleriyle ilgili en önemli problemlerden birisi aynı paranın iki kere harcanması olasılığıdır. Bunu önlemek için kullanılan geleneksel yöntem, yapılan işlemlerin kaydını tutan merkezi bir aracı (bankalar) koymaktır. Ancak bu metot araya bütün sermayeyi kontrol edebilen bir otoritenin girmesi demektir. Bu da güvenilirliği azaltır.

Ancak merkezîleştirilmiş, başka bir deyişle dağıtık bir ağda -Bitcoin gibi- işlemin gerçekleşebilmesi için sistemin her parçasının onay vermesi gerekmektedir. Bu işlemler blockchain aracılığıyla yapılmaktadır, bu sayede yapılan her işlem herkes tarafından görülmektedir.

Bütün transfer işlemleri gönderici ve alıcının cüzdan adresleri ve yollanılacak miktar bilgileriyle gerçekleşir. Takas ya da gönderi işlemi gönderen tarafından doğrulanmalı ve daha sonra sistem tarafından onaylanmalıdır. Onaylama işlemi sadece madenciler tarafından kriptografik bir bulmaca çözülerek gerçekleştirilebilir. Bir işlem onaylandığı takdirde geri döndürülemez. Kripto paralar için en büyük riskler hack’lenme ve saldırı olasılığıdır.

kaynak: bitlo

Kripto para nasıl üretiliyor ?  Kripto para madenciliği nedir ?

Kripto paraların üretimi de kendileri gibi dağıtık bir sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir. Yani kullanıcı temellidir. Kripto para birimlerinin üretim sınırı vardır, dolayısıyla üretilen kripto para miktarı arttıkça kripto para üretmek için çözülmesi gereken işlemler zorlaşır.

Üretim işlemi madencilik yoluyla oluyor, fiziksel bir madencilik olmasa dahi matematik problemleri çözmeye dayalı işlemler yapılıyor. Yani işlemci gücü ve internet bağlantısına sahip olduğunuz takdirde madencilik görevini, birisi tarafından görevlendirilmeksizin üstlenebilirsiniz.

Kripto para yasal mıdır?

Kripto paraların yasallığı ülkeden ülkeye değişmektedir. Bir çok ülke henüz Kripto paralar ile ilgili ağır yaptırımlara gitmemiştir bazı ülkeler de yasak olurken bazı ülkeler de ise kullanımı konusunda henüz bir adım atılmamıştır. Bazı ülkeler Geleceğin para birimi olarak adlandırırken bazıları ise farklı yorumlar getirmiştir.

Bitcoin yasal mı?” gibi sorular pek çok kişi tarafından soruluyor. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından Bitcoin kullanımına ilişkin yasa ya da kısıtlama Son çıkan yasa ile kısmen getirilmiştir. Ödeme yöntemi olarak en çok papara kullanılmasından dolayı 30 Nisan 2021 itibari ile ödeme işlemleri durdurulmuştur ama tamamı ile Kullanılması engellenmemiştir, ilerleyen zamanlar da Vergi dair bir çok olay konuşulmaktadır.

Madencilik yapmak yasal mıdır?

Bitcoin ya da kripto para üreticiliği, yani madencilik  yapmak henüz suç değildir. Yasal olmayan bir durum henüz söz konusu olmamıştır.

Kripto paradan kazancınız vergilendirilebilir mi?

Hesabınıza düzenli para girişi Tespit edilmesinden kaynaklı Maliye tarafından bu sorgulanır bu getiriden kaynaklı vergi talebi olabilir.

Kripto paraların avantajları nelerdir?

Hiçbir merkez bankasına bağlı olmadığı için ülkelerin ekonomik durumundan etkilenmemektedir.
Hesabın dondurulması ya da hesaba el konulması mümkün değildir.

(  Yerli Kripto para borsaların da Kullanıcıların Varlıklarına el koyulduğu görüldü ,  Diğer yabancı Borsalar da bu duruma rastlanmamıştır.)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ